Для тих, хто схильний відкладати справи на потім, «завтра» звучить як чарівне слово.
Здається, що чудова хвиля «завтра» забирає брудний посуд, який вже не потрібно мити зараз, складні розмови відкладаються, електронні листи кудись ховаються, а домашні проєкти почекають. Як же це чудово ― відправити все, що ми не хочемо робити сьогодні в завтрашній день…
Коли настає завтра, вся магія зникає під вагою невиконаних завдань.
Якщо неприємну справу або завдання порівняти з колючкою, то завтра не перетворить її в троянду. Колючки все ще будуть там, завжди неприємні і колючі. Сьогодні або завтра, але нам все одно доведеться їх взяти в руки.
Сьогодні та завтра
Сьогодні та завтра. Багато проблем виникають через неправильний поділ цих двох днів.
Візьмімо, наприклад, занепокоєння. «Не журіться, отже, завтрашнім днем; завтрашній день турбуватиметься сам про себе. Доволі дневі його лиха.» (Матея 6:34). Бог закликає нас жити в межах 24 годин, тобто сьогодні. Люди, які переживають, намагаються перелізти через паркан і потягти деякі завтрашні турботи. Яка відповідь Ісуса? Прибери руку від завтрашнього дня; у сьогодні досить своїх проблем.
Люди, які схильні відкладати все на потім, чинять протилежне. Замість того, щоб затягувати завтрашні проблеми в сьогодні, вони перекидають сьогоднішні проблеми на завтра, можливо, сподіваючись, що якимось дивним чином вони зникнуть за парканом. На що Ісус міг би відповісти аналогічним чином: «У завтра буде достатньо своїх турбот, не потрібно ще додавати. Розбирайтеся зі сьогоднішніми проблемами сьогодні; а завтра займетеся завтрашніми проблемами».
На жаль, наш внутрішній прокрастинатор напрочуд несприйнятливий до розуму. З власного досвіду знаємо, що небажані завдання не стануть менш небажаними, якщо відкласти їх на завтра, та все ж знаходимо спосіб робити це раз за разом.
Коли ми дивимося на сьогоднішні турботи і проблеми, відчуваємо спокусу сказати: «завтра, завтра», Він дає нам подвійне обіцянку: сили на сьогодні і жнива завтра.
Сила на сьогодні
Чому дехто відмахується паличкою завтрашнього дня? Часто це відбувається тому, що нам здається, що сьогодні у нас немає того, що потрібно для виконання цього завдання. Сьогодні у нас немає сил наводити порядок у ванній. У нас немає мотивації писати звіт. Сьогодні ми не відчуваємо внутрішньої іскри для прояву творчості. Можливо, ми молимося про силу; а може бути, і ні. У будь-якому випадку, врешті, ми звертаємо в бік, знизуючи плечима: «Ну що ж, тоді завтра».
У такі моменти, коли ми дивимося на те, що так не хочеться робити, і не відчуваємо сил, щоб його виконати, ми можемо забути, що Бог часто дає сили тільки тоді, коли ми починаємо щось робити. Річка Йордан розступилася тільки тоді, коли увійшли священики (Ісуса Навина 3:13). Олія вдови множилося тільки тоді, коли вона його наливала (2 Царів 4: 1-6). Десять прокажених були очищені тільки тоді, коли відійшли від Ісуса (Луки 17: 11-14). І часто Бог творить Свою силу всередині нас тільки тоді (а не раніше), коли ми починаємо щось робити (Филип’ян 2: 12-13).
Дехто чекають і не приступають до роботи, поки не відчують себе сильними; інші беруться до справи, чекаючи, що їх зміцнять. Бо знають, що енергія для виконання неприємних завдань приходить до тих, хто відповідає сердечною молитвою і піднімає голову, коли зовсім не хочеться щось робити. Сьогоднішньої благодаті буде достатньо для сьогоднішніх турбот, навіть якщо ця благодать ще не прийшла. Отже, коли ми стикаємося з тим, що повинні робити те, а цього не хочеться, і відчуваємо внутрішню слабкість, мудрі вчаться говорити: «Не завтра ― сьогодні», вірячи, що допомога вже в дорозі.
Завтрашні жнива
Книга Приповідок описує зволікання в контексті жнив: «Лінивий не оре: пошукає влітку ― і немає нічого» (Приповідки 20: 4). Наш внутрішній прокрастинатор любить завтра, але тільки тому, що не бачить це завтра ясно. Якби він бачив, то помітив би наближення жнив і знав, що сьогоднішній сон і відпочинок може бути результатом того, що поле виявиться безплідним. Іншими словами, ми пожинаємо завтра те, що сіємо сьогодні.
Що відбувається, коли молода людина, наприклад, відкладає справи не зрідка, а завжди і всюди? Коли зволікання і відкладання з дня на день ― це насіння, яке завжди сіє? Незабаром рідні і друзі навчаться більше не покладатися на неї. Колеги знатимуть, що роботу виконуватимуть поспіхом в останню хвилину. Згодом й інші люди перестануть щось просити: краще зробити самим або знайти кого-небудь іншого. Зрештою, життя і стосунки цієї людини будуть наповнені терном, який відмовлялася виривати (Приповідки 15:19).
А з іншого боку, що буде, якщо цей же молодик буде стежити за врожаєм? Поступово він буде рости: стане людиною, яка дозволяє своєму «сьогодні» бути сьогодні, а «завтра» ― завтра (Якова 5:12). Людиною, яка вириває терен на поле з силою, яку дає Бог. Людиною, чия вірність у найменших неприємних справах поширюється і на найбільші (Луки 16:10). Людиною, чиє старанність стає деревом життя для сім’ї та друзів, сусідів і колег.
Така людина прекрасно знає, що навіть найкращі і приємні аспекти життя включають в себе сотню неприємних справ. Тільки коли ми навчимося миритися з необхідністю робити те, що не хочеться, ми зможемо створювати будинки, відновлювати стосунки, підтримувати дружбу, дотримуватися клятви, дисциплінувати і виховувати дітей, насаджувати і плекати церкви і виконувати покликання. Отже, з кожним відгуком завтрашнього дня він дивиться на жнива.
Хапай терен
А поки що ми живемо на землі, поросла терням і шипами, і в нашому списку щоденних справ повно таких, які нам неприємні і які ми робити не хочемо. Одного разу наш Бог очистить землю, і «Замість тернини ростиме кипарис, замість кропиви ― мирт. Це буде на Господню славу, на вічний пам’ятник, який не буде знищений ніколи» (Ісая 55:13). Але поки ми живемо серед терну. І один із способів прославляти Бога ― це хапатися за сьогоднішні колючки з благодаттю цього дня.
Здоровий глузд закликає нас до цього, оскільки «ні одна неприємна справа не стане менш неприємною, якщо відкласти її на завтра». І навіть більше того, обітниці Бога нагадують нам, що щоденні турботами приходять щоденні сили, а насіння, посіяні сьогодні, зійдуть і принесуть славну жнива.